زیبایی و سلامت

رایجترین علل اصلی ریزش موی سر چیست؟

رایجترین علل اصلی ریزش موی سر چیست؟

فشار کاری و استرس های محیطی، آلودگی هوا، آب سنگین، رژیم غذایی ناسالم و کمبود بعضی ویتامین-ها در بدن تاثیرات مخربی بر جسم و روح ما می گذارد. یکی از تاثیرات زندگی مدرن ناسالم بر بدن، بر روی سلامت پوست و موی ما دیده می شود. بیش از ۸۰% مردان ( چیزی در حدود ۳۵ میلیون نفر) و نزدیک به نیمی از جمعیت زنان ( حدود ۲۱ میلیون نفر ) در سراسر جهان با مشکلات ریزش موی سر دست و پنجه نرم می کنند. با بالا رفتن سن در افراد میزان ریزش مو نیز افزایش می یابد.
داشتن موهای سالم علاوه بر زیبایی ظاهری تاثیر زیادی بر اعتماد به نفس افراد نیز دارد. شاید دیدن عکس های دوره ی نوجوانی حسرت موهای پرحجم آن دوران را در شما ایجاد کند. شاید کم پشتی و ریزش موی فرزندتان شما را نگران کرده است. ما در این مقاله سعی کرده ایم به بررسی علل رایج ریزش موی سر بپردازیم و بهترین راه ها را برای کاهش ریزش موی سر به شما عزیزان معرفی نماییم. برای خواندن مقاله به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید.

زنگ هشدار ریزش موی سر از چه زمانی به صدا درمی آید؟

در اساس تحقیقات آکادمی درماتولوژی آمریکا ( AAD ) ریزش روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ عدد موی سر طبیعی است. حدود ۱۰۰،۰۰۰ مو بر روی سر قرار گرفته است و این حد ریزش مو میزان ناچیزی به حساب می¬آید. با این حال هر ریزش ناگهانی و بیش از حد معمولی که معمولا مشاهده می کنید، می تواند نگران کننده باشد.

رایجترین علل اصلی ریزش موی سر چیست؟

ریزش موی سر در چه سنی آغاز می شود؟

ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است و رنج سنی مشخصی ندارد. بعضی از افراد تا سن ۵۰ سالگی هم هیچ نشانی از ریزش مو را در سر خود مشاهده نمی کنند. اگرچه ریزش مو در سنین بالای ۴۰ سال معمول تر و رایج تر است اما ریزش مو در دهه ی ۲۰ سالگی نیز ممکن است رخ دهد. ریزش مو در کودکان و نوجونان گرچه شایع نیست، اما عوامل ژنتیکی می توانند سن ریزش مو را پایین بیاورند. به طور معمول با افزایش سن روند ریزش موی سر نیز افزایش پیدا می کند. این امری اجتناب ناپذیر است.

عواملی که ممکن است در ریزش موی سر تاثیرگذار باشند کدامند؟

استرس، تغذیه ی نامناسب، افزایش سن، کاهش ناگهانی وزن، زمینه های وراثت، شوک¬های جسمی و روحی، مصرف داروهایی خاص و بعضی از بیماری ها مانند دیابت و لوپوس می توانند باعث ایجاد ریزش مو در سر و نواحی مختلف بدن بشوند.

نشانه های شروع ریزش موی سر کدام است؟ 

ریزش موی سر امری تدریجی است بنابراین بسیاری از افراد بعد از مدت طولانی از گذشت ریزش موهای خود متوجه این موضوع میشوند. نشانه های ریزش موی سر با مشاهده ی ریزش مو بیشتر از حد معمولی آغاز میشود. با این حال تشخیص به موقع آن میتواند از آنچه به نظر میرسد سختتر باشد. علائم زیر میتواند به شما کمک کند تا هر چه سریع تر ریزش موی سر را تشخیص دهید و از تند شدن این فرایند جلوگیری کنید:
• با جداکردن موهای خود به دسته های جداگانه متوجه افزایش قسمت های خالی بر روی پوست سر خود می شوید.
• خط رویش موی سرتان از نواحی دور صورت، پیشانی و شقیقه¬ها بالاتر از حد معمول خود رفته است.
• ریزش موهایتان هنگام استحمام، شانه زدن و دست کشیدن داخل موها بیشتر شده است. تقریبا همه جا می توانید اثری از موهایتان را ببینید. روی بالش، لباس ها و برس مویتان.
• خارش و قرمزی پوست سرتان ایجاد شده و نواحی مذکور موهای کم تر و نازکتری دارند.
• حجم موهایتان نسبت به قبل کمتر شده و موها نازکتر شده اند.

نشانه های شروع ریزش موی سر کدام است؟ 

ریزش موی سر به چه صورتی دیده میشود؟ 

ریزش موی سر میتواند به شکل های مختلفی ظاهر شود. این اشکال به عامل ایجاد کننده ی آن مربوط می شوند. این ریزش ممکن است به صورت ناگهانی ظاهر شود و پوست سر یا تمام موهای بدن را تحت تاثیر قرار بدهد. رایج ترین شکل های ریزش موی سر به اشکال زیر می باشند:
• نازک شدن تدریجی مو در قسمت بالای سر: این نوع ریزش مو شایع¬ترین نوع ریزش مو است و با افزایش سن رابطه ی مستقیمی دارد. این ریزش مو در مردان از خط رویش مو در پیشانی آغاز می شود و در زنان به صورت گسترده در تمام سر دیده می شود.
• ریزش ناگهانی مو: عامل اصلی این ریزش مو شوک فیزیکی یا روحی می¬باشد. این ریزش مو می تواند باعث از دست دادن حجم زیادی از مو بشود. هر چند این نوع ریزش معمولا موقتی است اما کاهش حجم ناگهانی مو می¬تواند تاثیرات بدی بر سلامت روحی افراد بگذارد. شانه زدن، استحمام و حتی دست بردن داخل موها می¬تواند منجر به ریزش حجم زیادی از موها بشود.
• ریزش موی سکه¬ای: این نوع از ریزش موی سر به صورت نقاط دایره¬ای پراکنده در سر قابل مشاهده است. پوست سر معمولا با خارش و التهاب همراه است.
• ریزش مو همراه با پوسته شدن پوست سر: عامل اصلی این نوع از ریزش مو، قارچ¬ها هستند. موهای نازک و شکننده، قرمزی پوست سر و خارش با ریزش مو در این نواحی همراه هستند.

الگوهای رایج ریزش مو و علت های اصلی آن ها کدام هستند؟

ریزش مو الگوهای مشخصی دارد و موارد خاصی باعث پیدایش این نوع از الگوی خاص ریزش مو می¬شود. در ادامه به بررسی تعدادی از این الگوهای ریزش می¬پردازیم.
• ریزش موی ارثی ( Androgenic alopecia ):
الگوی ریزش موی ارثی در زنان و مردان متفاوت و عوامل ژنتیکی در ایجاد این ریزش موثر هستند. بیش از ۵۰% مردم درگیر این نوع از ریزش مو هستند. الگوی ریزش موی ارثی به تدریج رخ می¬دهد بنابراین بیشتر افراد پس از گذشت ۶ یا ۷ سال از ریزش مو متوجه کاهش حجم موهای خود میشوند. الگوی ریزش موی ارثی در زنان به صورت نازک شدن تار موها در کل سر دیده می¬شود در صورتی که در مردان به صورت کم شدن تدریجی موها در بالای شقیقه ها و تاج سر دیده میشود.

الگوهای رایج ریزش مو و علت های اصلی آن ها کدام هستند؟

• ریزش موی آناژن ( Anagen effluvium ):
این الگوی ریزش مو با کاهش ناگهانی و سریع موهای سر همراه است. علت اصلی بروز این الگوی ریزش، پرتودرمانی و شیمی درمانی است و پس از اتمام دوره¬ی درمان موها مجددا رشد میکنند.
• طاسی منطقه ای ( Alopecia areata ) :
نشانه ی اصلی این ریزش مو ایجاد مناطق کوچک و بزرگ بدون مو در قسمت های مختلف سر می باشد. ریزش مو با الگوی منطقه¬ای نوعی پاسخ ضدایمنی بدن است. به این مفهوم که سیستم ایمنی با حمله به فولیکول های مو، باعث ریزش موی سر می شود. در بعضی موارد دیده شده است که این نوع ریزش مو باعث کچلی کل سر نیز می شود. ریزش مو علاوه بر سر در ابرو، مژه¬ها و موهای سایر قسمت های بدن دیده می شود.
• ریزش موی تلوژن ( Telogen effluvium ) :
ریزش موی تلوژن به دلیل شوک فیزیکی یا روحی، باعث ریزش ناگهانی حجم زیادی از موها می شود. عواملی چون تغییرات هورمونی ( مانند وضعیت بارداری و زایمان)، سوءتغذیه، اختلال در غدد درون¬ریز، بعضی داروها مانند داروهای ضدانعقاد، ضدتشنج، رتینوئیدهای خوراکی، بتا بلاکرها و داروهای تیروئید می توانند باعث ریزش ناگهانی موها بشود و این الگوی ریزش مو را به وجود بیاورند.
• ریزش موی کششی ( Traction alopecia ):
این نوع از ریزش مو به دلیل کشیدگی بیش از حد دسته های مو اتفاق می افتد. استفاده از اکستنشن های مو می تواند باعث ایجاد این نوع از ریزش مو بشود.
• قارچ کچلی سر ( Tinea capitis ):
عامل ایجادکننده ی این الگوی ریزش مو، درماتوفیت ها هستند، دسته ای از قارچ ها که اصطلاحا کرم حلقوی سر نیز نامیده می شوند. این قارچ ها به پوست سر و ساقه ی موها آسیب میرسانند و باعث ایجاد مناطق کوچک ریزش مو، خارش و درد در ناحیه ی درگیری پوست سر میشوند. حساسیت پوست سر، شکنندگی ساقه های مو و لکه های پوسته پوسته¬ی خاکستری یا قرمز بر روی پوست سر از نشانه های اصلی درگیری با درماتوفیتوز می باشد. در صورتی که دوره¬های درمانی صورت نگیرند این مناطق ریز مو بزرگتر میشوند.

کلام آخر
ما در این مقاله سعی کردیم الگوهای رایج ریزش موی سر را به شما خوانندگان عزیز معرفی نماییم. ریزش مو با افزایش سن امری اجتناب ناپذیر است. اما علائم ریزش مو همراه با خارش قرمزی و پوسته شدن سر می توانند نگران کننده باشد. مراقبت از موها و داشتن موهای سالم علاوه بر ظاهری زیبا در افزایش اعتماد به نفس نیز تاثیر به سزایی دارد. امیدواریم با خواندن این مطلب به اطلاعات مورد نظرتان درباره¬ی الگوهای ریزش مو دست یافته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.